HISTORIA - AKTÍVNY JAZDCI S NAJSTARŠOU ÚČASŤOU


Ak prejdeme všetky štartove listiny a výsledky jednotlivých ročníkov súťaže, tak zistíme, že počas 42 rokov sa uskutočnilo 24 ročníkoch súťaže.Ak vyhľadáme jazdcov s najvyšším počtom štartov, tak dostaneme dve mená: Igor DROTÁR a Vladimír BÁNOCI, ktorí obaja majú za sebou 13 štartov. Môže sa to zdať nesprávne, kedže ich poznáme ako nerozlučnú dvojicu, a ako vieme, v posledných rokoch Drotár pre zdravotné problémy svojho "celokarierneho" spolujazdca obmenil viacerými inými spolujazdcami /Muller, Plachý, Ferencz/ a už sa s Bánocim neobjavuje na štartoch podujatí Majstrovstiev Slovenska v rally, ale je to tak. Vlado Bánoci si chýbajúce štarty v posledných rokoch "nahnal" už v začiatkoch prešovskej rally, kedy absolvoval ešte pred "spoluprácou" Drotárom nejaké tie vlasné štarty. Obaja sú tak samostatne s 13 štartmi na čele rebríčka jednotlivcou a zároveň s 9 spoločnými štartami na čele rebríčka posádok. Zároveň majú jedno spoločné víťazstvo za rok 2010. Pri pohľade na terajšie dvojice a tempo striedania spojujazdcov bude ich vedúcu priečku medzi posádkami len veľmi ťažko prekonať. Ako to bude v budúcnosti medzi jazdcami uvidíme, predsa len ten rozostup nie je až taký veľký medzi staršou a mladšou generáciou, aj keď ako sa zdá, Igor sa zatiaľ do dôchodku nechystá, a určite plánuje pridať ešte nejeden štart na domácej súťaži.

Medzi spolujazdcami je rozdiel ešte väčší ako medzi jazdcami, takže uvidíme, ako dlho, a či vôbec sa nájde niekto, kto by ich zosadil s týchto priečok.

Okrem trinástich štartov stihol v rokoch, kedy nezávodil, pridať Vladimír Bánoci aj 3x riaditeľovanie na tejto súťaži a rovnako niekoľkokrát robil aj predsedu organizačného výboru. Podobných prípadov, kde boli účastnici rally raz na strane súťažiacich a inokedy na strane organizátor je v histórii viacero, ale sú to rádovo jednotky ročníkov , či už na jednej alebo druhej strane.

Okrem vyššieuvedenej dvojice je ešte jeden jazdec, ktorý má tiež trinásť štartov. A rovnako súťažný dôchodok je pre neho neznámy pojem. Tým jazdcom je Jozef BÉREŠ sen., ktorý absolvoval prvý štart v roku 1981 a zatiaľ posledný v minulom roku.
V závese za touto trojicou sú reprezentanti mladšej generácie Jozef BÉREŠ ml. s jedenástimi a Grzegorz GRZYB s desiatimi štartami. Obaja Bérešovci a aj Grzyb často menili spolujazdcov /5 a viac rôznych/, takže pri nich žiaden spolujazdec nedosiahol na nejako vyšší počet účasti na súťaži.

Obaja predstavitelia mladšej generácie sú zároveň aj držiteľmi najdlhšej série účasti na prešovskej súťaži, keď po ich prvom štarte v Prešove zatiaľ nevynechali žiaden nasledujúci ročník. Asi aj tento detail, teda dokonalá znalosť trate a prostredia, z nich robí najúspešnejších jazdcov z hľadiska víťazstiev. © 2019 Slovakia Rally System (srs@srs.sk)