HISTORIA - NAJVIAC VÍŤAZSTIEV - JAZDCI


Najviac víťazstiev z prešovskej rally si za jej 24 ročníkov odniesol Grzegorz GRZYB. Spolu sa mu podarilo 5x zvíťaziť pri jeho 10-tich účastiach na tejto súťaži. Až na jedno víťazstvo dosiahol všetky spolu v jednom rade medzi rokmi 2012 až 2015 so spolujazdcom Robertom HUNDLOM, ktorý je tak druhým najúspešnejším v počte víťazstiev na prešovskom podujatí.

Poľský jazdec začal písať svoju kapitolu do prešovskej súťaže v roku 2005, kedy sa v Prešove objavil po prvýkrát. Bolo to na vozidle Suzuki Swift S1600, na sedadle spolujazdca sedel jeho poľský kolega Przemyslaw Mazur. V cieli to bolo nakoniec 6. mieste so stratou 5:33 min. na víťaznú posádku.

V roku 2009, pri nasledujúcom ročníku už sedeli spolu s Mazurom vo vozidle Fiatu Punto S2000. Ich druhý štart znamenal v celkovom hodnotení 2.miesto za Jožkom Bérešom ml., za ktorým zaostali o 1:21 min.

Rovnaké umiestnenie si Grzegorz zopakoval aj o rok neskôr, pričom znovu došlo k zmene vozidla ale aj spolujazdca. Vo vozidle Škoda Fabia S2000 diktoval Przemyslaw Zawada. Nad sily Grzyba bol tentoraz domáci Igor Drotár, ktorý sa hned od RS 1 usadil v čele a už nikoho až do cieľa nepustil pred seba. Grzybovi tak na prvého v cieli chýbalo 28 sekúnd.Nasledujúci rok (2011) Grzyb znovu doniesol do Prešova iné vozidlo. Tentoraz to bol Ford Focus WRC. Rovnako si doviezol aj nového spolujazdca Roberta Hundlu. Spoločne pri ich prvej spoločnej účasti sa im nakoniec do cieľa nepodarilo dôjsť. Hneď od úvodu ale dali všetkým jazne najavo, že do Prešova tentoraz prišli vyhrať a od prvej RS jasne diktovali tempo súťaže. Grzyb vyhral prvých päť rýchlostných skúšok, boli to jeho prvé vyhrané RS v rámci prešovskej rally. Poľská dvojica si postupne budovala náskok pred súpermi, ale osudnou sa im stala RS 6, kde po poškodení zadného kolesa stratili skoro 90 sekúnd a do RS 7 už nenastúpili. Odstúpili tak z priebežného druhého miesta.To čo v roku 2011 Grzyb predznamenal, sa začalo plniť od sezóny 2012. Aj do patice prišiel Grzyb do Prešova na inom vozidle. Tentoraz voľba padla na Peugeot 207 S2000. Spolujazdec ostal nezmenený a vo výsledku z toho bolo prvé absolútne víťazstvo v Prešove. Ak keď celú súťaž nestačil na Joža Béreša ml. (zhruba 1 minútová strata), nakoniec po havárii slovenského jazdca na poslednej RS sa Grzegorz dočkal svojho prvého víťazstva. V podstate to bolo podobne darované víťazstvo ako rok predtým, kedy z prvého miesta odstúpil Grzyb a víťazstvo si pripísal Béreš.Rok 2013 bol znovu súboj Grzyb - Béreš. Grzyb sa vrátil do kabíny Škodie Fabie S2000. Spolujazdec ostal nezmenený. Po tvrdom boli, kedy sa jazdci preťahovali o desatiny sekúnd, sa nakoniec v cieli ako prvý na cieľovú rampu postavil Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom. Podarilo sa im tak obhájiť víťazstvo s predchádzajúceho roku. V cieli mali 11 sekundový náskok pred Bérešom.V roku 2014 sa až pri siednom štarte "podarilo" prísť Grzybovi do Prešova s rovnakým vozidlom ako ho mohli diváci vidieť rok predtým. Víťazný spolujazdec s predošlých ročníkov sa nemenil a tak sa na trať za získaním tretieho víťazstva v rade vydal spolu s Hundlom. A podarilo sa. V cieli to nakoniec bol 1:22 min. náskok pred prešovčanom Drotárom. Grzyb tak vyrovnal rekordné 3 víťazstva Béreša, a ako prvému sa mu podarilo vyhrať 3x v rade.V roku 2015 sa opäť radoval Poliak. Na vozidle Ford Fiesta RS WRC spolu s osvedčeným Hundlom vyhrali aj po čtvrtykrát v rade. Druhé miesto obsadil znovu najväčší Grzybov prešovský súper Béreš ml. so stratou 33 sekúnd. Grzyb jasne dominoval od prvej RS a do priebežného vedenia v súťaži nikoho pred seba nepustil.

V roku 2016 si dala prešovská rally jednoročnú pauzu a tak odpoveď na otázku, či sa podarí Grzybovi vyhrať aj po piatykrát v rade mal priniesť až rok 2017. Na štarte sa zišla silná konkurencia a rovnako aj orgaznizátori si pripravili náročné RS. Grzyb štartoval na vozidle Škoda Fabia R5 spolu s novým spolujazdcom Jakubom Wroblom, kedže Robert Hundla ukončil spoluprácu s Grzegorzom na podujatiach v zahraniči pre pracovnú vyťaženosť. Hneď od štartu súťaže Grzyb zaostával za svojími súpermi, podarilo sa mu dosiahnúť najlepšie tretie miesto na RS. Rovnaká pozicia mu patrila aj v cieli za Valouškom a Kočim so stratou 46 sekúnd.Na ostatnom ročníku prešovskej rally sa poliakovi podarilo nadviazať na úspešné obdobie a po piatykrát sa postavil na prvé miesto v cieli súťaže. Víťazstvo dosiahol na vozidle Škoda Fabia R5 s novým spolujazdcom Boguslawom Browinskim. Druhý došiel Koči skoro so 40 sekundovou stratou.

Grzyb je tak najúspešnejší jazdec s piatimi vítazstvami pri svojich desiatich účastiach. Víťazstvá dosiahol v rokoch 2012, 2013, 2014, 2015, 2018. Prvé štyri víťazstvá dosiahol s Robertom Hundlom, s ktorým tak tvoria zároveň aj najúspešnejšiu posádku.

Tri víťazstvá dosiahol Jozef BÉREŠ ml. - v rokoch 2005, 2009, 2011.

Dve víťazstvá dosiahli Stanislav Chovanec - 1999, 2001 a Ivan Palág - 1977 a 1982 © 2019 Slovakia Rally System (srs@srs.sk)